Aranżacja salonu w stylu klasycznym

Salon w stylu klasycznym cechuje się elegancją i prostotą. Będzie idealny dla ludzi ceniących sprawdzone rozwiązania, szukających ponadczasowych wzorców, a także dla tych, którzy słabo odnajdują się w modowych trendach i chcą czegoś co zawsze będzie wglądało dobrze. Styl klasyczny odpowiada wszystkim tym potrzebom. Poza tym kojarzy nam się z tradycyjnymi salonami w prosty sposób spełniającymi swoje zadania.

Klasyczne kolory i materiały

Wszystkie elementy wyposażenia salonu klasycznego, a także użyta w nim kolorystyka muszą tworzyć spójną całość. Wnętrze takie powinno być jasne i przestronne. Dominującymi barwami będą więc biel, jasne beże, brązy i szarości. Zamiast chłodnej i surowej bieli na ścianach dobrze wyglądał będzie kolor ecru. Jest on niemal równie jasny, a znacznie cieplejszy. Salon klasyczny powinien bowiem cechować się tylko elegancją i dostojeństwem, ale i być na tyle przytulnie urządzony by zachęcać do odpoczynku w nim i spędzania czasu z rodziną. Alternatywą dla gładkich, pomalowanych jednolitym kolorem ścian może być tapeta. Zastosowana na jednej z bardziej wyeksponowanych płaszczyzn pięknie ozdobi wnętrze. Najlepsze będą jasne o subtelnych wzorach geometrycznych. W mniejszych elementach i dodatkach wprowadzić można więcej koloru, może to być niebieski, zielony, turkusowy odrobina srebra czy złota. Klasyka to też jakość. Wybierajmy więc dobre materiały, naturalne, drewno, kamień eleganckie tkaniny, skórę. Na podłogę najlepszy będzie parkiet z jasnego lub niezbyt ciemnego drewna. Zastąpić go mogą deski albo panele. Spośród kamieni polecić warto marmur.

Salon z kominkiem w klasycznym stylu

Nieodzownym wyposażeniem salonu w stylu klasycznym jest kominek. Najczęstszą jego formą są proste portale. Wykonane z marmuru lub piaskowca, z dużym paleniskiem. Cechuje je prostota przy zachowaniu delikatnych zdobień, nawiązują do tradycji i dawnych czasów. Kominek stanowić będzie centralny punkt pokoju. Powinien być więc całkowicie spójny z wystrojem reszty pomieszczenia.

Umeblowanie

Meble do salonu klasycznego nie powinny odbiegać kolorystycznie od pozostałych elementów aranżacji. Prostota i elegancja, to pojęcia, które zawsze pomogą nam wybrać dobrze . W salonie klasycznym swoje miejsce znajdą oczywiście antyki. Podstawą salonu jest wygodny komplet wypoczynkowy. Składa się on przeważnie z sofy i foteli. Materiałami, które dodadzą im dostojeństwa będą na pewno skóra i drewno. Po środku swoje miejsce znajdzie stolik kawowy dopasowany do stylu wypoczynku. Pozostałe meble ustawiane w salonach to często komody i przeszklone witryny, w których możemy umieścić np. komplet porcelanowej zastawy. W stylu klasycznym ustawia się je zwykle pod ścianami. Gdy chcemy by salon stał się również miejscem rodzinnych posiłków zadbajmy o duży stół z naturalnego drewna, delikatnie zdobiony i tapicerowane krzesła. Pamiętajmy o dodatkach. Duży ozdobny żyrandol i tworzące wyjątkowy klimat kinkiety. Grube jednolite zasłony w oknach. Bogaty dywan. Na ścianach niech zawiną obrazy. Najlepiej sprawdzą się ręczne reprodukcje dzieł cenionych przez was artystów. Jest to cześć możliwości. Tworząc salon w stylu klasycznym miejmy na uwadze zawsze, że w tym stylu liczy się umiar i elegancja. Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku: https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/salon-w-stylu-klasycznym-jak-wybrac-kolor-scian-i-mebli

Dodaj opinię