Lakierowanie drewna to pestka! Wałek i pędzel – poradnik lakierowania drewna

Jeśli zamierzasz lakierować drewno, nie bagatelizuj sprawy kupna narzędzi, ponieważ efekt końcowy pracy w dużej mierze zależy od wyboru dobrej jakości sprzętu. Najlepszymi narzędziami do lakierowania drewna są wałek bądź pędzel . Każdy z nich spełnia jednak nieco inną funkcję. Ważne, aby przed przystąpieniem do lakierowania, dobrze poznać właściwości wałka i pędzla oraz wiedzieć na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, aby dokonać rozsądnego zakupu. Przeczytaj uważnie nasz poradnik i spraw, aby Twoja praca była łatwa, lekka i przyjemna!

Wałek – podstawowe narzędzie

Wałek przeznaczony jest do dużych, gładkich powierzchni, np. boazerii, elewacji, podłóg. Dzięki niemu praca przebiega niezwykle szybko i efektywnie. Wałek równomiernie rozprowadza lakier, nie zostawiając na powierzchni smug oraz zacieków. Służy również do malowania trudno dostępnych miejsc. Przy użyciu kija teleskopowego bez problemu dotrzesz do wysoko znajdujących się powierzchni. Jeśli do lakierowania drewna używasz produktu wodorozcieńczalnego, najlepszy do jego rozprowadzenia będzie wałek z pianki o welurowej powłoce z krótkim runem lub sznurkowy z włosia z włókiem sztucznych. Preparaty rozpuszczalnikowe należy aplikować tylko za pomocą wałków welurowych o krótkim runie, ponieważ są one odporne na rozpuszczalniki.

Pędzel – nadaje się do każdej powierzchni

Pędzel sprawdzi się świetnie w przypadku powierzchni małych (narożników, zakamarków), o nierównej fakturze bądź elementów o skomplikowanym kształcie. To narzędzie precyzyjne, dzięki któremu pomalujesz najbardziej problematyczne miejsca, zadbasz o detale i idealne wykończenie. Zanim wybierzesz odpowiedni pędzel upewnij się czy spełnia następujące warunki:

  • odpowiedni stan włosia – powinien się dobrze trzymać i nie wypadać;
  • odpowiednia gęstość i równa powierzchnia włosia;
  • solidny, do trzonek;
  • włosie naturalne – do malowania drewna najlepsze będzie włosie końskie lub świńskie.

Pamiętaj, aby przed malowaniem przeszlifować włosie papierem ściernym. Dzięki temu zmiękczysz jego końcówki i usuniesz luźne włosy, zapobiegając ich pozostawaniu na lakierowanej powierzchni drewna.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat lakierowania drewna, koniecznie odwiedź stronę:

https://www.vidaron.pl/poradnik/pedzel-czy-walek-czym-najlepiej-lakierowac-drewno

Dodaj opinię