Zalety suchej zabudowy w budownictwie mieszkalnym – sprawdź dlaczego warto!

Z suchej zabudowy coraz częściej korzysta się w budownictwie mieszkalnym. Sucha zabudowa to nic innego jak płyty gipsowo-kartonowe, płyty gipsowo-włóknowe oraz płyty cementowe montowane na konstrukcji drewnianej lub ruszcie z metalowych profili. Z tego typu płyt wykonywane są ścianki działowe, suche podłogi, podwieszane sufity, obudowy pionów instalacyjnych i kanałów kablowych, zabudowy poddaszy, a nawet elewacje budynków. Początek używania płyt gipsowo-kartonowych sięga początku XX wieku. To jedno z najprostszych i najefektywniejszych rozwiązań w budownictwie.

Więcej zalet niż wad

Sucha zabudowa ma bardzo lekką konstrukcję i jest bardzo trwała. Dzięki temu jest łatwa w użyciu i znacznie skraca czas pracy przy wykończeniu wnętrz. Możemy zamontować ją na cegłach bądź stelażu. Jej montaż jest bardzo prosty. Najczęściej płyty gipsowo kartonowe stosuje się w technologiach domów modułowych lub domach drewnianych. W domach drewnianych jest możliwość zastosowania ścian z okładziną mineralną. Taką ścianę możemy pomalować i wykańczać jak zwykłą ścianę. W domach typu modułowego każda ściana może być pokryta płytą gipsowo-kartonową. Na rynku są obecnie dostępne płyty magnetyzowe. Są one bardzo twarde, a ich największą zaletą jest ognioodporność. Są one również odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Jedną z największych zalet suchej zabudowy jest łatwość i szybkość wykonania.

Systemy suchej zabudowy

Sucha zabudowa ponadto posiada wysokie parametry termoizolacyjne i akustyczne. Jednym z elementów suchej zabudowy są podłogi systemowe. Świetnie sprawdzają się, gdy chcemy by większość instalacji została poprowadzona pod podłogą domu. Montuje się je o wiele prościej niż podłogę z drewna bądź posadzki. Taką podłogę, w razie awarii, można bez problemu zdemontować. Jest bardzo prosta w obsłudze. Sucha zabudowa jest bardzo przyjazna dla portfela inwestora. Korzystając z niej zaoszczędzimy pieniądze na przerwach technologicznych podczas pracy, związanych ze schnięciem tynków lub pogodą. Ważną zaletą suchej zabudowy jest fakt, iż przy montażu instalacji elektrycznych bądź sanitarnych nie jest wymagane wykonywanie bruzd. Wykorzystujemy wolne przestrzenie w konstrukcjach sufitów oraz ścian. Płyty gipsowo-kartonowe są ponadto bardzo lekkie. Powodują bardzo małę obciążenie stropu. Płyty gipso-kartonowe mają niskie przewodnictwo cieplne. W połączeniu z materiałami termoizolacyjnymi dają bardzo dobrą izolacyjność cieplną. Jedną z wielu zalet, że w pomieszczeniach, w której wykonana jest sucha zabudowa panuje mikroklimat wilgotnościowy. Płyty gipsowo-kartonowe wchłaniają nadmiar wilgoci z powietrza pomieszczenia i oddają ją, gdy powietrze jest bardziej suche. Dzięki temu płyty gipsowo-kartonowe poprawiają optymalną wilgotność powietrza.

Dzięki suchej zabudowie mamy niezwykłą swobodę przy aranżacji wnętrz. Współcześnie sucha zabudowa najczęściej stosowana jest w hotelach, obiektach sportowych i biurowych, centrach handlowych, a co najważniejsze w budownictwie mieszkaniowym. Płyty gipsowo-kartonowe możemy wykorzystywać w sposób elastyczny. Dzięki nim w naszym wnętrzu możemy zrobić np. sufity podwieszane. Możemy również pozwolić sobie na zmianę funkcji wnętrza przy wykorzystaniu wygłuszonych wełną mineralną ścianek działowych.

Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/zalety-suchej-zabudowy-w-budownictwie-mieszkalnym